آبـنـمـای کـف خـشـک (زیر سطحی) پارک اندیشه

آبنمای کف خشک، محیط خارجی

آبنمای بوستان اندیشه یک آبنمای کف خشک (زیرسطحی) با قابلیت های آبنما پویا (Dynamic Fountain) می باشد. این آبنما درسال ۱۳۹۱ در بوستان اندیشه قزوین در مساحتی حدود ۲۰۰ متر مربع اجرا شده است. کارفرمای این پروژه شهرداری قزوین بوده و آبنمای ریتمیک زیرسطحی این بوستان توسط شرکت آب آرا در مدت نزدیک به دو ماه ساخته شده است.
ویژگی بارز این آبنما کف خشک بودن آن می باشد که برای اولین بار در سطح استان قزوین پیاده سازی شده است. سطح این آبنما یک محیط جذاب و پر هیجان برای بازی کودکان و نوجوانان می باشد. همچنین این آبنما قابلیت اجرای تعداد نامحدودی پویانمایی  برنامه های آبنمای هارمونیک را دارد. برای مثال می توان به حرکت تعقیب و گریز فواره های آب، حرکت های فلیپ فلاپی و یا برنامه های تصادفی اشاره کرد.این آبنما دارای ۲۴ نازل آبنما با شیربرقی مخصوص آبنما می باشد.
نحوه اجرای این آبنمای زیرسطحی به صورت جمع آوری آب از سطح آبنما در داخل مخزن پلی اتیلن دفنی می باشد. در این آبنما از یک سیستم نورپردازی تمام رنگ به همراه ۲۴ عدد LED RGB ضد آب استفاده شده است. همچنین این آبنما دارای فیلتر شنی برای جداسازی ذرات و اجسام خارجی تا قطر ۱۰۰۰ میکرون می باشد.
کف محوطه آبنما با استفاده از سنگ گرانیت مشکی سنگفرش شده است. علاوه بر این برای کاهش لغزندگی سطح مرطوب آبنما، سنگفرش به صورت شعاعی زبر شده است و ایمنی بیشتری را برای کودکان فراهم کرده است.

 

بازگشت به پروژه‌ها