آبنمای زیرسطحی (کف خشک)

همانطور که از اسم آبنمای کف خشک ( Dry Deck Fountain ) مشخص است، شاخصه اصلی این آبنماها، بستر خشک و قابل تردد آن ها می‌باشد. در آبنماهای زیرسطحی، تاسیسات، نازل ها و تجهیزات آبنما در زیر سطح (بستر) آبنما قرار گرفته اند و به همین دلیل به آن آبنمای زیرسطحی گفته می شود. 

 

آبنمای کف خشک ماتریسی

آبنمای کف‌خشک می توانند در فرم های مختلفی اجرا شوند. آبنمای کف خشک ماتریسی یکی از محبوب ترین فرم های آبنما می باشد. در آبنمای ماتریس شکل، برنامه های حرکتی و ریتمیک متنوعی قابل اجرا می باشند. علاوه بر این فرم، آبنماهای کف خشک با طرح های گرافیکی، دایره ای و... قابل اجرا می باشند. 

آبنمای کف خشک از نظر سیستم کنترلی


از نظر سیستم کنترلی، آبنمای کف خشک می تواند یک آبنمای پویا (ریتمیک)، یک آبنمای کف خشک موزیکال و یا آبنمای کف‌‌خشک اینتراکتیو باشد.
در واقـع تمـامی انواع آبـنما و افـکت های آن ها را مـی توان در آبنـمای کف خشـک پیـاده سـازی نمـود. 
استفاده از اینورتر جهت کنترل ارتفاع فواره ها، شیربرقی های ضدآب مخصوص آبنما، نازل کومت، نازل کلاستر، چراغ های LED RGB مخصوص آبنما و سیستم کنترلی DMX از جمله تجهیزات مرسوم در آبنماهای کف خشک می باشند.در آبنماهای مدرن کف خشک در سطح بین المللی، از نازل های کف خشک که پکیجی شامل نازل آبنما، چراغ آبنما، شیربرقی آبنما و صفحه طرح دار استیل ۳۱۶ هستند استفاده می شود. 
از دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد نازل‌ آبنمای کف‌خشک، امکان نصب و اتصال نازل بر روی سنگ‌های با ضخامت۲تا۸سانتی‌متر می‌باشد. 
این ویژگی باعث گسترده شدن بازه انتخاب سنگ برای طراحان می‌گردد.

   

 

آبنمای کف خشک در چه محیط های قابل اجرا است؟

آبنماهای کف خشک، محیط مناسبی برای بازی و آب‌تنی کودکان، نوجوانان و حتی بزرگسالان می باشد.
روح انسان همواره به لمس آب و نزدیکی به آن علاقه مند  است و انسان ها در هر سنی در آبنمای کف خشک لذت می بـرند. موقعـیت اصـلی بـرای احـداث آبنـماهـای کف خشـک، پـارک ها و فضـای باز مجموعـه های تـجاری، تفریحی و گردشگری می باشد. این آبنـما با طـرح های مـدرن و لـوکـس برای محـوطه هـای هتـل ها و رستوران ها نیز قابل استفاده است.
در طراحی آبنماهای کف خـشک برای محـیط های آرام، از فـواره هـای بـا ارتـفـاع کـم و نـورهای تـک رنـگ سـفـید اسـتفـاده مـی شـود.
در طراحی نازل‌ آبنمای کف‌خشک با حفظ زیبایی ظاهری، ایمنی افراد در حال گذر نیز در نظر گرفته شود.  

مراجعه به صفحات اجرایی آب آرا

جهت آشنایی با روش های اجرایی آبنماهای زیرسطحی به صفحه خدمات اجرایی شرکت آب آرا مراجعه نمایید.
همچین جهت مشاهده نمونه طرح های آبنمای کف خشک پیشنهادی به صورت سه بعدی، از بخش طراحی آبنمای سایت بازدید نمایید.